راهنمای نویسندگان

مجله علمی پزشکی جندی­ شاپور دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ـ درمانی جندی‌شاپور اهواز مقالات تحقیقاتی ـ پژوهشی اصیل را در زمینه‌های علوم پایه ـ بالینی، گزارش موردی و در شرایط خاصی مقالات مروری را به چاپ می‌رساند. زمینة اصلی پذیرش مقالات رسیده براساس اصیل بودن نتایج تحقیق، روشن بودن مطالب ارائه شده و کیفیت گزارش می‌باشد. مقالات پذیرفته شده، نباید قبلاً در هیچ کدام از مجلات علمی منتشر شده باشند. مقالات در دفتر مجله، مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و در مراحل داوری و سردبیری برای یکسان­سازی ساختار مقالات جهت کاهش نواقص ضروری چنانچه نیاز به اصلاحات باشد، برای تصحیح و یا پاسخ‌گویی به سؤالات مطرح شده به نویسنده(ها) عودت داده خواهند شد.

از نویسندگان محترم که مایل هستند تا مقالات آنها در مجلة علمی پزشکی جندی­شاپور دانشگاه علوم پزشکی جندی­شاپور اهواز چاپ شود، خواهشمند است تا نکات زیر را مد نظر داشته باشند و در تدوین مقاله رعایت نمایند:

1ـ رعایت قواعد و دستور زبان فارسی و رسا بودن جمله‌ها مورد توجه قرار گیرد.

2ـ تمام یا قسمتی از مقاله، قبلاً در نشریه‏ای به زبان فارسی یا زبان‌های دیگر به چاپ نرسیده باشد. در صورتی که مقاله قبلاً در کنفرانس‌های علمی ارائه شده، مراتب با ذکر مشخصات کامل کنفرانس مربوطه ذکر شود.

3ـ مقاله با فاصله خطوط 5/1 سانتی‌متر (کامپیوتر) در قطع 28#421سانتی­متر، با برنامة نرم افزاری مایکروسافت آفیس Word تحت ویندوز XP که قلم فارسی آن لوتوس 14 و چکیده انگلیسی با قلم لاتین Times New Roman 12، و فاصله Double Space تایپ و ارسال شود. مطالب در مقاله به صورت پیوسته (نه به­صورت ستونی) تایپ شوند.

4ـ در صفحه نخست باید عنوان مقاله، نام و نام خانوادگـی نویسنده (ها) به زبان فارسی و انگلیسی، رتبة علمـی و عنوان دانشگاهـی، نام مرکز یا سازمانـی که در آن پژوهش انجـام شده، تاریـخ ارسال و نشانـی دقیق به همراه شمارة تلفن، دورنگار و رایانامه (E-Mail) نوشته شود.

5ـ کلیه مقالات پزشکی باید شامل چکیده، کلید واژگان، مقدمه، روش بررسی، یافته‌ها، بحث، نتیجه­ گیری و فهرست منابع باشند. در بررسی بالینی باید تعداد بیماران به اندازه‌ای باشد که نتیجه­ گیری آماری صحیح، مقدور باشد. عنوان مقاله (بدون ذکر نام نویسندگان) و خلاصة آن در صفحة دوم آورده شود. ذکر نوع مطالعه در ابتدای روش بررسی الزامی است.

6ـ چکیده فارسی و انگلیسی مقالات اصیل باید بدون ذکر نام نویسندگان و حداکثر در250 کلمه و مقالات مروری و گزارش مورد حداکثر 100 کلمه، در صفحه جداگانه‏ای در آخر مقاله آورده شود. چکیده‌ها باید بتوانند محتویات مقاله را به خواننده منتقل نمایند. اگر مقالة مورد نظر تحقیقی است، چکیده آن باید ساختار یافته بوده و دارای زمینه و هدف، روش بررسی، یافته‌ها و نتیجه‌گیری باشد. در صورتی که مقاله، معرفی بیماری است، باید خلاصه‏ای از معرفی بیماری، علت گزارش و نتیجه‌گیری را در بر داشته باشد. چکیدة مقالات مروری باید بیان کنندة قسمت‌های مهم و چشم­گیر مقاله باشد. ارائة مراجع در چکیدة مقالات نباید آورده شوند. چکیدة مقالات باید حداقل 3 و حداکثر 5  کلید واژگان داشته باشند. تاریخ­های انجام تحقیقات بایستی در عنوان چکیده انگلیسی به میلادی تبدیل شوند.

7ـ مقالاتی که شامل شرح حال و گزارش موارد بیماری (Case reports) هستند، نیاز به چکیده ساختار یافته ندارند و باید آموزنده و بیشتر مربوط به  بیماری‌های نادر باشند.

8ـ کلیه مقاله در یک سوی صفحات A4 و فاصله‌ها و فونت‌ها به صورتی که در بند 3 مشخص شده است، به صورت تک ستونه تنظیم و شماره‌گذاری شوند.

 9ـ مقالات مروری (Review articles) باید جامع بوده و نظریات نویسندگان مختلف در آن ارائه شده باشد. مقاله‏ هایی که مفصّل باشند، به صورت تک نگاشت (Monograph) منتشر خواهند شد. تهیة مقالات مروری، ‌باید با بهره‌گیری از تعداد قابل قبولی از مراجع حاوی مقالات آخرین شمارة مجلات  باشد. اعضای هیئت تحریریه مجلة علمی پزشکی جندی­ شاپور این گونه مقالات را در صورتی مورد بررسی قرار خواهند داد که در لیست مراجع مقاله یاد شده، حداقل دو مرجع معتبر مربوط به نویسندة مقاله مورد نظر وجود داشته باشد.

10ـ جدول‌ها باید به صورت ساده، بدون سایه و خط‌های عمودی و دارای عناوین کامل و گویا در صفحة جداگانه ‏ای در آخر مقاله تهیه و شماره‏ گذاری  شوند. سپس در متن مقاله به شمارة جدول مورد نظر اشاره گردد. تعداد جدول‌ها باید متناسب با حجم مقاله باشند و علامت­گذاری مناسب آماری در زیر جدول‌ها توضیح داده شود. حداکثر تعداد جدول­ها و نمودارها در یک مقاله 8 عدد می‌باشد.

11ـ فایل Excel نمودار حتماً جداگانه ارسال شود. از ارائة هیستوگرام به صورت سه­ بعدی خودداری شود. هر کدام از جدول‌ها، نمودارها و تصاویر با  شماره در متن مشخص و زیرنویس هر کدام از آنها با ذکر شماره در صفحه جداگانه‏ای گنجانده شود. در صورتی که ارقام مربوط به نتایج به صورت جدول تنظیم شده است، از تکرار آنها در متن قسمت نتایج خودداری شده و فقط به نکات مهم آن اشاره شود. از ارائة نتایج به دو صورت منحنی و جدول خودداری گردد. نمودارها و جدول­ها باید گویا بوده و به صورت مستقل قابل درک باشند.

12ـ در صورت استفاده از کلمات لاتین با املای فارسی یا مخفف‌‍‌های استاندارد به صورت لاتین در متن، معادل انگلیسی آنها در پرانتز مقابل آن نوشته شود و نیازی به زیرنویس نیست.

13ـ منابع باید در متن مقاله شماره‏گذاری شده و سپس در آخر مقاله در صفحه­ای مجزا با روش Index Medicus  و بر اساس شیوه ونکوور به ترتیب شماره و به صورت زیر نوشته شوند:

٭ اگر منبع، مقاله باشد، نام خانوادگی نویسنده یا نویسندگان، حرف اول اسم نویسنده، عنوان کامل مقاله، نام اختصاری مجله، سال انتشار، دوره و شماره مجله، شماره صفحات. مثال:

Sauvaire Y, Petit P, Broca C, Manteghetit M, Baissac Y, Fernandez- Alvarez J, et al. 4-Hydroxy isoleucine: a novel amino acid potentiator of insulin secretion. Diabetes. 1998; 47(2): 206-10.

٭ در صورتی که منبع، قسمتی از کتاب باشد به ترتیب نام خانوادگی نویسنده (یا نویسندگان) فصل، حروف اول اسم، عنوان فصل، نام خانوادگی نویسنده یا نویسندگان کتاب، حروف اول اسم نویسنده، عنوان کتاب، نوبت و ویرایش کتاب، محل انتشار کتاب، ناشر، سال انتشار و شماره صفحات. مثال:

MacNeely MDD. Renal function. In: Gonnenwirth AC, Jarret L, (eds). Clinical laboratory methods and diagnosis. 8th ed. London: Mosby; 1988: p. 504-13.

٭ اگر تعداد نویسندگان مقاله از شش نفر بیشتر باشند، پس از ذکر اسامی شش نفر اول مخفف et al اضافه می‌شود. (در صورت استفاده از منابع فارسی لازم است به­صورت حروف لاتین و بر اساس این راهنما تنظیم شوند).

٭ در صورتی که منبع از یک سایت اینترنتی باشد، پس از شماره­گذاری در قسمت منابع، آدرس سایت به صورت لاتین و به ترتیب زیر نوشته می­شود:

نویسنده یا نویسندگان، عنوان، سال انتشار، تعداد صفحات، قابل دسترسی از. مثال:

Normal Organization for Rare Diseases [Internet]. 1999 Aug 16[cited 1999 Aug 21]; [10 screens]. Available from: URL://WWW. rarediseases.org/

14ـ مسؤولیت علمی و اخلاقی هر مقاله (مقالات بالینی) به عهده نویسنده (یا نویسندگان) می‌باشد. همچنین جهت رعایت اخلاق پزشکی، گمنام ماندن بیمار و حفظ اسرار، باید به عنوان یک اصل (بر اساس بیانیه، هلسینکی و ملحقات آن) مورد توجه قرار گیرد. ذکر چگونگی انجام این اقدامات در تضمین مراتب اخلاقی در قسمت روش بررسی الزامی است.

در مطالعه­های آزمایشگاهی بر روی حیوانات، لزوم ملاحظات اخلاقی در عدم اذیت و آزار رساندن بی‌مورد و بیش از نیاز آزمایش، طبق ضوابط مربوطه  لحاظ شود.

15ـ مقالات ارسالی توسط هیئت تحریریه مجله با همکاری متخصصان، مورد داوری قرار می‌گیرند و در صورت تصویب با رعایت نوبت به چاپ می‌رسند. چنانچه مقاله به اصلاحاتی نیاز داشته باشد، نظرات هیئت تحریریه و داوران جهت اصلاح به نویسنده یا نویسندگان ارسال می‌گردد. تصمیم نهایی برای چاپ یا رد مقاله توسط هیئت تحریریه صورت می‌‍‌گیرد.

16ـ پس از چاپ هر مجله به تعداد نویسندگان مقاله (هر نویسنده یک نسخه) در اختیار نویسنده اول جهت توزیع بین نویسندگان قرار می‌گیرد.

17ـ مجله از چاپ مقالاتی که قبلاً در نشریات دیگر منتشر شده است و یا برای انتشار در مجلات دیگر در دست بررسی است، معذور است؛ لذا تنظیم برگة تعهد مبنی بر اینکه مقاله در مجلة دیگری چاپ نشده و یا در حال بررسی نیست، الزامی است. ضمناً پس از اعلام وصول مقاله، نویسنده نباید  مقاله را تا زمان تعیین تکلیف نهایی توسط هیئت تحریریه برای مجلة دیگری ارسال نماید. چاپ مقالات این مجله در هر مجله­ای و با هر زبانی غیر قانونی است و مؤلف تحت پیگرد قرار می­گیرد.

18ـ فایل مربوط به تصاویر ارسالی مقاله­ها باید اصلی و با کیفیت مناسب باشد و با درج عنوان مربوط به هر تصویر مشخص شود.

19ـ هیئت تحریریة مجله و سردبیری آن در اصلاح و ویرایش مقاله، آزاد است.

20ـ مسؤولیت صحت و سقم کامل منابع و مطالب چاپ شده از دیدگاه اخلاقی و حقوقی بر عهده نویسنده (ها) خواهد بود.

21ـ یک نسخه از فرم نهایی مقاله اصلاح شده جهت رؤیت نهایی، تأیید مطالب علمی و موافقت انتقال حق نویسنده (به صورت امضاء) به مجله علمی در مراحل قبل از ارسال به چاپخانه، به نویسنده ارسال خواهد شد.

22ـ مقالات ارسالی بازگشت داده نمی‌شوند.

23- برای ارسال مقاله توسط نویسنده(گان)، ثبت­ نام در سایت مجله و ارائه مقاله بر اساس دستورالعمل الکترونیکی الزامی است.

24ـ ارسال مقاله فقط از طریق سایت مقدور می­باشد.

25ـ نشانی: اهواز - بلوار گلستان- خیابان اسفند، دانشگاه علوم پزشکی جندی­شاپور اهواز- دانشکدة پزشکی، طبقه دوم - دفتر نشریات دانشکده پزشکی- صندوق پستی 45 ـ 61355، کدپستی 15794- 61357

تلفن دفتر مجله: 33738283 – 061 و (داخلی 2915) 50- 33367543 – 061